Przeszczep tkanki kostnej przed wszczepieniem implantów.

Jeśli twoja kość szczęki nie jest wystarczająco gruba lub jest zbyt miękka, możesz potrzebować przeszczepu kości przed zabiegiem wszczepienia implantu dentystycznego. Dzieje się tak, ponieważ silne przeżuwanie jamy ustnej wywiera duży nacisk na kość, a jeśli nie jest w stanie utrzymać implantu, operacja prawdopodobnie się nie powiedzie. Przeszczep kości może stworzyć bardziej solidną podstawę dla implantu.
 
Istnieje kilka materiałów do przeszczepów kostnych, które można wykorzystać do odbudowy kości szczęki. Opcje mogą obejmować naturalny przeszczep kostny, na przykład z innego miejsca w organizmie, lub syntetyczny przeszczep kostny, taki jak materiał zastępczy kości, który może zapewnić struktury wspierające wzrost nowej kości. Porozmawiaj z lekarzem o opcjach, które będą dla Ciebie najlepsze.
 
Może minąć kilka miesięcy, zanim przeszczepiona kość wyrośnie wystarczającą ilość nowej kości do podparcia implantu dentystycznego. W niektórych przypadkach może być potrzebny jedynie niewielki przeszczep kości, który można wykonać w tym samym czasie, co wszczepienie implantu. Stan Twojej szczęki determinuje sposób postępowania.
 
Umieszczanie implantu zębowego
Podczas operacji zakładania implantu dentystycznego chirurg jamy ustnej wykonuje nacięcie, aby otworzyć dziąsło i odsłonić kość. W kości wiercone są otwory, w których zostanie umieszczony metalowy słupek implantu dentystycznego. Ponieważ słupek będzie służył jako korzeń zęba, jest wszczepiany głęboko w kość.
 
W tym etapie nadal będziesz mieć lukę w miejscu, w którym brakuje zęba. W razie potrzeby można założyć protezę częściową, tymczasową. 
 
Oczekiwanie na wzrost kości
Po umieszczeniu metalowego słupka implantu w kości szczęki rozpoczyna się osteointegracja. Podczas tego procesu kość szczęki wrasta i łączy się z powierzchnią implantu zębowego. Ten proces, który może potrwać kilka miesięcy, pomaga zapewnić solidną podstawę dla nowego sztucznego zęba — podobnie jak korzenie zębów naturalnych.
 
Umieszczanie łącznika
Po zakończeniu osteointegracji może być konieczna dodatkowa operacja w celu umieszczenia łącznika — elementu, do którego ostatecznie przyczepi się korona. Ta niewielka operacja jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.
 
Aby umieścić łącznik:
  • Chirurg jamy ustnej ponownie otwiera dziąsło, aby odsłonić implant dentystyczny
  • Łącznik jest przymocowany do implantu zębowego
  • Następnie tkanka dziąsła jest zamykana wokół zaczepu
 
Po założeniu łącznika dziąsła muszą się zagoić przez około dwa tygodnie, zanim będzie można przyczepić sztuczny ząb.
 
Wybór nowych sztucznych zębów
Po wygojeniu dziąseł czas na wyciski zębów. Wyciski te są wykorzystywane do wykonania korony.
Nie można założyć korony, dopóki kość szczęki nie będzie wystarczająco mocna, aby wesprzeć użycie nowego zęba.
 
Niezależnie od tego, czy masz jednoetapową, czy wieloetapową operację wszczepienia implantów dentystycznych, możesz doświadczyć niektórych typowych dolegliwości związanych z dowolnym rodzajem chirurgii stomatologicznej, takich jak:
  • Obrzęk dziąseł i twarzy
  • Siniaki skóry i dziąseł
  • Ból w miejscu implantacji
  • Drobne krwawienie
Po zabiegu implantacji zębów możesz potrzebować leków przeciwbólowych lub antybiotyków. Jeśli obrzęk, dyskomfort lub jakikolwiek inny problem nasili się w ciągu kilku dni po zabiegu, skontaktuj się z chirurgiem jamy ustnej.
 
Po każdym etapie operacji może być konieczne spożywanie miękkich pokarmów podczas gojenia się miejsca operacji. Zazwyczaj chirurg używa szwów, które same się rozpuszczają. Jeśli twoje szwy nie rozpuszczają się samoistnie, usuwa je lekarz.